9.11.2016
Prawo autorskie.
Czym jest prawo autorskie?
Prawo autorskie jest to zbiór przepisów, które regulują jedną z ważniejszych dziedzin prawa własności intelektualnej. Prawo autorskie zapisane w ustawie z dnia 4 lutego 1994 roku, określa co i kto może korzystać z ochrony praw autorskich.
Przejawem prawa autorskiego jest każdy przejaw czyjejś indywidualnej działąności twórczej.
W praktyce oznacza to, że każdy z nas po napisaniu jakiegokolwiek ,,utwóru", może zastrzec sobie do niego prawa.
Dzieło (utwór)- przedmiot prawa autorskiego, wynik twórczej działaności człowieka
Licencja oprogramowania, to umowa na korzystanie z jakiejś aplikacji, na przykład gry komputerowej. Umowa jest zawierana między podmiotem - osoba, której przysługują prawa autorskie- a osobą, która zamierza z danej aplikacji korzystać.
Typy licencji:
• Creative Commons (CC) - zestaw licencji, na mocy których można udostepniać utwory objęte prawami autorskimi. Licencja ta pozwala autorom zachować ich prawa, a jednocześnie dzielić się swoją twórczością z innymi.
• Freeware - licencja oprogramowania umożliwiająca darmowe rozprowadzanie aplikacji bez ujawnienia kodu źródłowego.
• Adware - typ licencji, który jest rozpowszechniany za darmo, ale posiada w sobie funkcję wyświetlania reklam.
• Shareware - rodzaj oprogramowania zamkniętego, jest bezpłatnie rozpowszechniane i którego kopiami można się legalnie dzielić. Korzystanie z niego wymaga pewnych opłat po wykorzystaniu darmowego okresu próbnego.
• Trial - rodzaj licencji na programy komputerowe polegający na tym, że jego okres użytkowania jest odgórnie ustalony (zazwyczaj obejmuje od 7 do 90 dni). Często jest ograniczany zamiast ze względu na liczbę dni, to ze względu na liczbę uruchomień.
• Demo - wersja demonstracyjna, pokazowa, próbna. Zazwyczaj jest to wersja o ogranicznonej funkcjonalności w stosunku to pełnej wersji programu.
• OEM - producent oryginalnego wyposażenia. Innymi słowy oznacza firmę, która sprzedaje produkty innych firm pod własną marką.
Odpowiedzialność prawna związana z naruszeniem praw autorskich:
• Odpowiedzialność cywilna - osoba posiadająca prawa do opublikowanego bez jej zgody utworu w Internecie może domagać się dwukrotności, a w przypadku zawinionego naruszenia trzykrotności wynagrodzenia. Poza tym sąd może nakazać też zapłatę dodatkowej kwoty na Fundusz Promocji Twórczości.
• Odpowiedzialność karna - mówiąca o popełnieniu przestępstwa. W przypadku bezprawnego wykorzystywania cudzych materiałów grozi nam grzywna i kara pozbawienie wolności do 2 lat. Jeśli dodatkowo czerpie się zyski z powielanych materiałów i uczyniło się z nich źródło dochodu, grozi nam kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz